rozdíly a použití jednotlivých typů primárních baterií

Jak pracuje zinkochloridový (nenabíjecí) článek
Při vybíjení dochází k chemické reakci mezi uhlíkovou směsí a zinkovou nádobkou. Při této chemické reakci vznikají volné elektrony, které jsou z článku odebírány ve formě stejnosměrného proudu. V průběhu vybíjení se spotřebovává vlhkost obsažená v článku, takže na konci vybíjení je vnitřek článku suchý.

Zajímavosti
Starší typ článku (zinkouhlíkový) byl sestavován jako suchý článek a během vybíjení v něm vznikala voda, která nakonec narušila zinkovou nádobku a obsah vytékal. Tento typ článků je již zastaralý, ale přesto je některými společnostmi stále dovážen, protože jeho výroba je méně nákladná (levnější typy článků). Z hlediska ochrany Vašich spotřebičů Vám doporučujeme zjistit při koupi dotazem u prodejce o jakou technologii se jedná.

Informace pro zákazníka
Společnost Bateria Slaný již dávno ustoupila od prodeje tohoto zastaralého typu článků (zinkouhlíkový). Proto si při nákupu značky Bateria můžete být jisti, že při správném použití takto označených článků nedojde k poškození Vašeho zařízení.

Použití
Zinkochloridové články je vhodné používat v rozhlasových přijímačích, v hračkách bez elektrických motorků, klasických svítilnách a v jiných spotřebičích jež mají malou spotřebu elektrické energie.

Jak pracuje alkalický (nenabíjecí) článek
Vnitřní chemická reakce alkalického článku je založena na stejném principu jako u zinkochloridových článků, t.j. reakce zinku a uhlíku. Na rozdíl od zinkochloridových (obyčejných) článků zde reakce probíhá za přítomnosti alkalického elektrolytu (louhu). V alkalickém článku reagují s uhlíkem zinkové piliny, jejichž reakční plocha je větší než u zinkové nádobky, a proto je z něj možné odebírat větší proud než z běžného zinkochloridového článku.

Informace pro zákazníka
Alkalické články značky Bateria jsou svou kvalitou a „výdrží“ v provozu plně srovnatelné s ostatními alkalickými články, prodávanými pod jinými známými značkami. Alkalické články mají delší dobu skladovatelnosti (cca. 6 let) než zinkochloridové (obyčejné) články.

Použití
Společnost Bateria Slaný doporučuje používat alkalické články značky Bateria ve všech aplikacích náročných na spotřebu elektrické energie. Například v hračkách s elektrickými motorky, diskmenech, fotoaparátech, osobních přehrávačích (MP3 a MP4), svítilnách s halogenovými žárovkami a podobně.
S ohledem na výdrž a finanční náklady je obzvláště vhodné tyto články používat v diodových (LED) svítilnách.
TOPlist