trendy & vývoj

Palivové články

Mobilní zařízení jsou stále hladovější díky stále novým funkcím a stále větším displejům. Palivové články pro mobily by si měly odbýt svou premiéru v roce 2007, alespoň podle dvou největších telekomunikačních hráčů na japonském trhu.

Metanolový palivový článek DMFC, který používá k výrobě elektrické energie mix methanolu se vzduchem a vodu, představuje alternativu k nejpoužívanějším lithium ionovým bateriím. První prototypy byly avšak příliš velké a neskladné – nevhodné pro přenosná zařízení. Jsou to dva roky, co odborné studie předpovídaly, že během roku 2004 zdomácní v mobilních zařízeních všeho druhu palivové články plněné například metanolem. Malá ampulka, která dokáže zásobovat telefon energií třeba celý měsíc, vypadala jako sen všech mobilních uživatelů.

Aktuálně dva funkční vzorky představily firmy Toshiba a Hitachi na výstavě Wireless Japan 2005 Expo. Verze od Hitachi má rozměry 12x7x7 cm a hmotnost 170g. Dvougramová ampulka paliva, která se připevní na bok zařízení je schopna dodat energii na jednu hodinu, 14 gramová již na 5 hodin. Toshiba představila variantu větší o rozměrech 11x11x2,5 cm o hmotnosti 250g – tedy asi dvojnásobek dnešních běžných mobilních telefonů – ale 20 gramů paliva je schopno napájet telefon 20 hodin. Tyto specifikace samozřejmě nejsou konečné a doufejme, že se vývojářům podaří najít způsob, jak články ještě více zmenšit a odlehčit.

Cílem výrobců palivových článků tak v tuto chvíli není přivést co nejrychleji tuto technologii na trh, ale vytvořit zázemí pro její rychlé nasazení v okamžiku, kdy bude nezbytně potřeba. „Nevidíme smysl ve snaze urychlit komercializaci palivových článků, dokud nebudou představovat životaschopný business,“ uvedla jedna ze zainteresovaných firem pro server Nikkei Electronics Asia. Tento přístup samozřejmě dává smysl, protože výdrž mobilních zařízení se v tuto chvíli pohybuje na relativně přijatelné úrovni.

TOPlist